Płaskostopie u dziecka – jak je zniwelować?

Kiedy małe dzieci zaczynają chodzić, rodzice powinni przywiązywać szczególną uwagę do ich postawy. Jest to bowiem moment, w którym kształtuje się wiele nawyków. Bardzo ważną kwestią jest również dopasowanie odpowiedniego obuwia. Pierwsze buciki powinny być lekkie, mieć miękką podeszwę wyprofilowaną we właściwy sposób, jak również stabilizować stopę w pięcie i kostce. Jeżeli pojawiają się oznaki płaskostopia lub koślawości, najlepiej szybko udać się do ortopedy, który oceni, czy nie są potrzebne wkładki na płaskostopie poprzeczne. Takie wkładki stosuje się w obuwiu i ich zadaniem jest wymuszanie na stopie jej prawidłowej postawy.

Jak dopasować odpowiednie wkładki na płaskostopie poprzeczne?

Takie wkładki powinny być wykonane na indywidualne zamówienie. Tylko wtedy idealnie dopasują się do stopy. Jak się je wykonuje?

  • specjalista bada stopy w swoim gabinecie i wykonuje ich odcisk,
  • następnie, stopy badane są również komputerowo i ustala się ich szczegółowe pomiary.
  • kolejnym krokiem jest ręczne wykonanie wkładek ortopedycznych.

Ważne, aby dziecko jak najczęściej nosiło swoje wkładki na płaskostopie poprzeczne, polecamy https://fororto.pl/wkladki-na-plaskostopie-poprzeczne/. Poza tym, lekarze zalecają również odpowiednie ćwiczenia.

Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Warto udać się do dobrego fizjoterapeuty, który wskaże, jakie ćwiczenia w danym przypadku będą najbardziej skuteczne. Na pewno ćwiczyć należy na boso, na dywanie. Można chodzić na zewnętrznych częściach stóp, co sprawia dzieciom wiele radości. Można też podnosić różne przedmioty przy mocy samych palców, podwijając je jak najmocniej.